Ucz się zawodu w Niemczech i zarabiaj! Nabór na wrzesień 2019

Jesteś uczniem/uczennicą lub studentem/studentką i po wakacjach zaczynasz ostatni rok nauki? A może chcesz zmienić zawód i pracować w Niemczech?

We wrześniu 2018 r. rozpoczynamy kolejny nabór do bezpłatnego programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. Program jest szansą dla osób z Polski, które chcą się nauczyć zawodu w Niemczech i zdobyć pożądane na tym rynku pracy kwalifikacje. A przy okazji zarabiać już w trakcie nauki ok. 800 euro netto/m-c.

 

Wakacje to dobry czas na planowanie przyszłości. Jeśli myślisz o tym, by swoją przyszłość związać z naszym zachodnim sąsiadem, to czytaj dalej 🙂
W tym artykule dowiesz się, jak rozpocząć naukę zawodu w Niemczech (duale Ausbildung), zdobyć niezbędne doświadczenie, szlifować język i otrzymywać co miesiąc wynagrodzenie uczniowskie.

 

Wrzesień to miesiąc, w którym już od 7 rozpoczynamy rekrutację do bezpłatnego programu edukacyjnego niemieckiego urzędu pracy „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”.

W tym roku pierwszy nabór kończy się 15 października 2018. Jednak nie warto zwlekać z wysłaniem zgłoszenia do ostatniej chwili. Najlepiej wysłać swoją aplikację, gdy tylko pojawią się na naszej stronie aktualne oferty nauki na 2018/2019. Szybciej wysłane zgłoszenie to większy wybór ofert nauki i większa pewność udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Być może zastanawiasz się, dlaczego nabór rozpoczyna się aż rok wcześniej? Powodów jest kilka: przede wszystkim dzięki temu, masz czas na naukę języka niemieckiego do poziomu komunikatywnego.

Poza tym w październiku/listopadzie odbywa się pierwsza rozmowa kwalifikacyjna (z tłumaczem). Jej celem jest poznać kandydata, jego motywacje do nauki w Niemczech oraz dotychczasowe doświadczenie.

W lutym/marcu podczas drugiej, decydującej rozmowy sprawdzana jest już znajomość języka.

Kolejne miesiące to czas na dalszą, samodzielną naukę słownictwa (teraz już głównie branżowego), aby w nowym roku szkolnym bez problemu komunikować się z nauczycielami, uczniami, sąsiadami…

Miesiące wakacyjne, to również moment, gdy uczniowie szukają mieszkania i załatwiają niezbędne formalności (numer podatkowy, kasa chorych, konto w banku itd.). Jak widzisz czasu na przygotowanie się wcale nie ma tak wiele.

 

Zobacz co oferujemy, kogo szukamy i wyślij swoje zgłoszenie!

 

Co oferujemy?

  • 3-letnią naukę (tzw. duale Ausbildung) w atrakcyjnych zawodach
  • wynagrodzenie dla uczniów (min. 800 € netto/m-c)
  • zwrot kosztów kursu językowego (do 1000 €)
  • pomoc w kontaktach z niemieckimi pracodawcami
  • wsparcie przy pierwszych formalnościach w Niemczech
  • niemieckie ubezpieczenie.

 

Kogo szukamy?

Ogólne wymagania:

  • wiek od 18-40 lat (w zależności od oferty nauki)
  • język niemiecki przed rozpoczęciem nauki zawodu: komunikatywny (B1)
  • dobre oceny ze szkoły średniej (+ często matura)

 

W jakich zawodach można zdobyć kwalifikacje?

Nasi pracodawcy oferują naukę zawodu w takich branżach jak: handel, logistyka, turystyka, hotelarstwo, gastronomia, budownictwo, technika, medycyna, administracja czy bankowość.

Śledź nasz profil na Facebooku oraz zaglądaj do zakładki Aktualności/Blog na tej stronie, aby jak najszybciej dowiedzieć się o nowych ofertach nauki.

 

Czy konieczna jest znajomość języka niemieckiego?

Tak. Aby rozpocząć naukę w niemieckiej szkole, znajomość języka niemieckiego musi być na poziomie komunikatywnym (min. B1). Jest to niezbędne, aby poradzić sobie na zajęciach, rozumieć nauczycieli itd.

W ramach programu zwracamy koszty np. kursu w szkole językowej czy korepetycji – do 1000 euro.
Więcej o zwrocie kosztów nauki języka niemieckiego: http://glowka-pracuje-blog.eu/ucz-sie-zawodu-w-niemczech-i-otrzymaj-do-1000-euro-zwrotu-za-nauke-jezyka/

 

Gdzie odbywa się nauka?

Firmy, które poszukują uczniów z Polski znajdują się głównie na wschodzie Niemiec – Mecklemburg Vorpommern i inne przygraniczne landy, ale nie tylko.

 

O programie

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest inicjatywą niemieckiego urzędu pracy w Pasewalku. Od 2011 roku ponad 120 osób skorzystało z programu i rozpoczęło naukę zawodu w Niemczech. Udział w programie jest bezpłatny.

 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu od poniedziałku do piątku od 10-16: tel. 91 829 76 94 lub kamila@expr.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym programie? Przeczytaj jeszcze:

Odpowiedzi na pytania o duale Ausbildung dla Polaków