Odpowiedzi na najczęstsze pytania o naukę zawodu w Niemczech dla Polaków [aktualizacja 24-03-2020]

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszego programu edukacyjnego i możliwości skorzystania z duale Ausbildung przez Polaków.

NA CZYM POLEGA PROGRAM „GŁÓWKA PRACUJE”?

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest inicjatywą niemieckiego urzędu pracy w Pasewalku.
Od 2012, każdego roku średnio 20 osób rozpoczyna dzięki nam kształcenie dualne w Niemczech.

Dzięki współpracy z firmami ze wschodnich landów Niemiec, możemy zaoferować możliwość nauki zawodu w niemieckim systemie, który pozwala na zdobycie praktyki i zarabianie już w trakcie nauki.
Udział w programie jest bezpłatny.

 


CO TO JEST DUALE AUSBILUNG? 

Kształcenie dualne (duale Ausbildung) to system nauczania, który kładzie nacisk na praktykę. Z tego powodu za przebieg nauki zawodu odpowiada firma, a nie szkoła.

Duale Ausbildung pozwoli Ci zdobyć zawód w Niemczech, ale to co innego niż polska „zawodówka”.
Kształcenie dualne:
– nie zamyka drogi do studiowania na uczelni wyższej w Niemczech.
– pozwala na zdobycie zawodu w profesjach wymagających w Polsce wyższego wykształcenia (np. pielęgniarka, pracownik administracji publicznej itd.).

Uczeń zdobywa kwalifikacje zawodowe uznawane w Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych.
Prawa i przepisy oświatowe regulowane są centralnie przez Izbę Przemysłowo-Handlową
.

Podsumowując:

 • Duale Ausbilgung to NIE to samo co polska „zawodówka”.
 • Teorię łączy z praktyką – uczeń zdobywa doświadczenie w firmie i zarabia już w trakcie nauki.
 • Absolwent zostaje cenionym fachowcem.
 • Dalsza nauka np. na studiach wyższych jest opcją, a nie koniecznością.
 • Każdy dzień nauki liczy się do stażu pracy w Niemczech i emerytury.

 

CZY KONIECZNA JEST ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?

Tak. Nasz program oferuje naukę zawodu w niemieckiej szkole i firmie. Żeby poradzić sobie na zajęciach i praktykach, rozumieć nauczycieli i współpracowników konieczna jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym (min. B1).

W ramach programu nie pomagamy w nauce języka niemieckiego, ale możliwy jest zwrot kosztów np. kursu w szkole językowej czy korepetycji – do 1000 euro.
Więcej o zwrocie kosztów nauki języka niemieckiego: 
http://glowka-pracuje-blog.eu/ucz-sie-zawodu-w-niemczech-i-otrzymaj-do-1000-euro-zwrotu-za-nauke-jezyka/

 

W JAKIEJ SZKOLE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?

Każda szkoła nastawiona na uczenie samodzielnej komunikacji będzie dobra.
Podstawa, to umiejętność prowadzenia rozmowy, rozumienie wypowiedzi, odbywających się naturalnym tempie, umiejętność reagowania na pytania i odnalezienie się w różnych sytuacjach życia codziennego.

Poziom B1, którego wymagają pracodawcy oznacza, że uczeń będzie:
– rozumieć zadawane mu pytania
– umieć odpowiedzieć na większość z nich (nawet jeśli tylko krótko, w prostych zdaniach lub nie w 100% poprawnie)
– znać podstawowe branżowe słownictwo.

Zachęcamy też do samodzielnej nauki. To bardzo ważne. Nawet intensywne kursy nie zapewnią odpowiedniego kontaktu z codziennym językiem.
Dlatego warto słuchać radia (choćby internetowego) i podcastów, oglądać filmy lub seriale z niemieckimi napisami lub lektorem np. Netfliksie oraz korzystać z dostępnych bezpłatnie lekcji dostępnych na YouTube, np. Natalii Kamysz.

 

W JAKICH ZAWODACH MOŻNA ZDOBYĆ KWALIFIKACJE?

Nasi pracodawcy oferują naukę zawodu w takich branżach jak: handel, logistyka, turystyka, hotelarstwo, gastronomia, budownictwo, technika, medycyna, administracja czy bankowość.

Są to różne zawody – nawet takie, które w Polsce wymagają nauki na uczelni wyższej np. pielęgniarka, pracownik banku, pracownik administracji publicznej itd.

Aktualne oferty nauki na następny rok znajdziesz zawsze we wrześniu w zakładce Oferty nauki (np. we wrześniu 2020 r. znajdziesz oferty nauki na wrzesień 2021 r.)
Niżej przeczytasz dlaczego rekrutacja rozpoczyna się z rocznym wyprzedzeniem.

 

KIEDY ROZPOCZYNA SIĘ NAUKA?

W zależności od zawodu – w sierpniu lub wrześniu 2020 roku. Najczęściej informacje o terminie rozpoczęcia nauki znajdziesz w konkretnej ofercie nauki, w naszej zakładce Oferty nauki.

 

ILE TRWA NAUKA?

Nauka w zawodach, które oferujemy trwa 3 lata. W tym czasie, uczniowie w szkole spędzają ok. 30% czasu. Resztę zajmują praktyki w zakładzie pracy.

 

JAK WYGLĄDA NAUKA?

Harmonogram zajęć to na przykład: 2-3 tygodnie nauki teorii w szkole, a następnie kilka tygodni zajęć praktycznych w firmie.
Dzięki takiemu systemowi nauki uczEŃ, który skończy naukę, może pochwalić się doświadczeniem zawodowym.

Zajęcia w szkole odbywają się przeważnie w godzinach 8-16.

Praktyki odbywają się w takich godzinach, w jakich działa firma. Jeśli w firmie jest praca zmianowa, to również uczniowie mają zmiany w popołudnia i weekendy.

W trakcie nauki przeprowadzane są dwa główne egzaminy: połówkowy po 1,5 roku i końcowy. Są to egzaminy państwowe teoretyczne i praktyczne. Po ich zdaniu otrzymuje się potwierdzenie kwalifikacji zgodnych z niemiecką normą edukacyjną.

 

W JAKICH MIEJSCOWOŚCIACH MOŻNA ROZPOCZĄĆ NAUKĘ?

Nasi pracodawcy prowadzą działalność na wschodzie Niemiec. Głównie w obszarze przygranicznym na terenie Mecklemburg Vorpommern, ale nie tylko.

Pełna mapka znajduje się tu: http://bit.ly/mapaGP2020

Jeśli szukacie Ausbildungu w konkretnej miejscowości lub landzie wystarczy kliknąć na ikonkę w interesującej Cię lokalizacji. Wówczas wyświetli się nazwa firmy i podstawowe informacje dotyczące oferty nauki. Natomiast szczegóły ofert  i informacje gdzie znajduje się szkoła znajdziecie w zakładce Oferty nauki.

Jeśli na mapie nie zaznaczono danej lokalizacji, to oznacza, że nie mamy tam ofert.

 

JAKIE JEST WYNAGRODZENIE ZA NAUKĘ?

Osoby, które rozpoczną naukę w Niemczech (duale Ausbildung) co miesiąc otrzymują wynagrodzenie uczniowskie (ok. 800 € brutto) i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.

Kwoty podane w ofertach nauki są kwotami brutto.

Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania dodatku uczniowskiego z Urzędu Pracy – Berufsausbildungsbeihilfe (BAB).

 

CO Z UBEZPIECZENIEM SPOŁECZNYM?

Od momentu podpisania umowy o kształcenie dualne (Umowa o naukę i pracę) uczestnik programu jest włączony w niemiecki system ubezpieczeń. Czyli każdy dzień nauki liczy się uczniowi do stażu pracy w Niemczech i niemieckiej emerytury.

Uczeń przed rozpoczęciem nauki wybiera jedną z kilku dostępnych ustawowych kas chorych, a firma odlicza z wynagrodzenia składki na poczet ubezpieczenia.

 

JAK UZYSKAĆ ZWROT 1 000 € ZA NAUKĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?

Znajomość języka niemieckiego przed rozpoczęciem nauki zawodu, we wrześniu (a najlepiej już na koniec maja) musi być minimum na poziomie B1.

Aby ułatwić kandydatom decyzję o udziale w programie i zachęcić ich do intensywnej nauki języka oferujemy zwrot poniesionych kosztów*.

Żeby otrzymać zwrot kosztów nauki języka trzeba:

1. Zgłosić się do programu „Główka pracuje”.
2. Przejść pozytywnie pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.
3. Rozpocząć kurs języka niemieckiego lub indywidualne lekcje (w swoim mieście; na wybranym poziomie, odpowiednim do swoich  potrzeb językowych).
4. Przejść pozytywnie drugą rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim
na koniec maja / początek czerwca. Na rozmowie sprawdzana jest komunikatywność i znajomość języka na poziomie B1.
5. Podpisać „Umowę o naukę i pracę” z pracodawcą
6. Rozpocząć Ausbildung.

* zwrot kosztów nauki do 1 000 € na podstawie rachunków ze szkoły językowej ,od korepetytora lub innego kursu języka niemieckiego.

 

KIEDY DOSTANĘ ZWROT 1 000 € ZA NAUKĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?

Zwrot za naukę języka niemieckiego we własnym zakresie uczeń otrzyma na swoje konto bankowe po rozpoczęciu Ausbildungu. Ze względu na różne procedury w firmach zwrot może nastąpić od kilku do kilkunastu tygodni po rozpoczęciu nauki w Niemczech.
Warunkiem otrzymania zwrotu jest przedstawienie rachunków potwierdzających poniesione koszty związane z nauką języka niemieckiego.

 

CO Z ZAKWATEROWANIEM?

Zakwaterowanie każdy uczestnik organizuje sobie sam. Najczęściej uczestnicy wynajmują mieszkanie w miejscowości, gdzie znajduje się firma. Czasem dojeżdżają z polskich miejscowości przygranicznych, np. ze Szczecina (jeśli firma nie jest zbyt oddalona).

Przy poszukiwaniu mieszkań czasami pomagają pracodawcy – ale nie jest to regułą. Dlatego od kandydatów wymagamy komunikatywności językowej i samodzielności.

Jeśli szkoła znajduje się w pobliżu firmy (np. w tej samej lub pobliskiej miejscowości), to uczniowie dojeżdżają do szkoły codziennie we własnym zakresie.
Natomiast jeśli szkoła jest znacznie oddalona i codzienne dojazdy nie są możliwe, to uczniowie od poniedziałku do piątku mieszkają w internacie, w miejscowości, gdzie znajduje się szkoła. A w weekend wracają do mieszkania w Niemczech lub Polsce.

 

CZY PROGRAM JEST TYLKO DLA OSÓB BARDZO MŁODYCH?

Nie. Program „Główka pracuje” skierowany jest zarówno do osób, które niedawno skończyły szkołę, jak i już pracujących.

Bez względu na to, czy chcesz kontynuować naukę, czy chcesz się przekwalifikować i zdobyć niemieckie kwalifikacje nasz program jest dla Ciebie.

Pracodawcy szukają głównie osób od 18 do 35 roku życia. Ale powyżej tego wieku (do 42 lat) również można znaleźć oferty nauki, np. w zawodzie pielęgniarz/pielęgniarka w klinice Asklepios lub Ameos.

 

JAKIE SĄ WYMAGANIA?

Podstawowe wymagania, które pojawiają się we wszystkich ofertach nauki zawodu to:

 • wiek: od 18-42 lat
 • język niemiecki przed rozpoczęciem nauki zawodu: minimum komunikatywny (B1)
 • matura i/lub dobre oceny ze szkoły średniej
 • każda firma oferując naukę zawodu ma dodatkowo swoje wymagania – znajdziesz je zawsze w konkretnej ofercie nauki, w części Wymagania.

Przejdź do ofert nauki.

Mile widziane jest prawo jazdy, gdyż ułatwia przemieszczanie się między szkołą (gdzie uczeń uczy się teorii), a zakładem pracy (gdzie uczeń uczy się praktyki).

Miejsca te często znajdują się w różnych miejscowościach i dzielą je duże odległości – nawet do kilkuset kilometrów. Z kolei komunikacja publiczna w małych miastach rzadko jest dobrze rozwinięta, co utrudnia dojazd publicznymi środkami transportu.

Dlatego zalecamy, aby przed rozpoczęciem nauki zawodu (duale Ausbildung) zadbać o prawo jazdy i najlepiej własny samochód.

 

KTO DECYDUJE O UCZESTNICTWIE W PROGRAMIE?

Zgłoszenia kandydatów otrzymują pracodawcy i to oni decydują kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Udane przejście dwóch etapów rozmów kwalifikacyjnych jest gwarancją udziału w programie i oznacza rozpoczęcie nauki zawodu w Niemczech.

 


JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?

Aby rozpocząć naukę zawodu we wrześniu 2021 roku należy:

 1. Wybrać we wrześniu 2020 z zakładki Oferty nauki interesujące oferty nauki (aktualne oferty nauki są dostępne na stronie od września).
 2. Nie zwlekać z wysłaniem zgłoszenia.
 3. Przejść pozytywnie 2 rozmowy kwalifikacyjne (pierwszą ze wsparciem tłumacza i drugą zupełnie w języku niemieckim).

Tylko tyle i aż tyle. 🙂

 

CO ZYSKUJESZ KORZYSTAJĄC Z PROGRAMU?

Oto korzyści z udziału w programie „Główka pracuje”:

 • Niemieckie oferty nauki
 • Możliwość zrefinansowania kursu językowego do 1000 €
 • Pomoc w kontaktach z niemieckimi firmami
 • Wsparcie przy pierwszych formalnościach
 • Wynagrodzenie za naukę: ok. 800 €/m-c
 • Niemieckie ubezpieczenie społeczne
 • Legalną i bezpieczną naukę oraz pracę

 

DLACZEGO NABÓR ROZPOCZYNA SIĘ AŻ ROK WCZEŚNIEJ?

Powodów jest kilka: przede wszystkim dzięki temu masz czas na naukę języka niemieckiego do poziomu komunikatywnego (B1).

Poza tym w październiku/listopadzie odbywa się przeważnie pierwsza rozmowa kwalifikacyjna (z tłumaczem). Jej celem jest poznać kandydata, motywacje do nauki zawodu w Niemczech oraz dotychczasowe doświadczenie.

W maju/czerwcu podczas drugiej, decydującej, rozmowy sprawdzana jest już znajomość języka.

Kolejne miesiące to czas na dalszą, samodzielną naukę słownictwa (teraz już głównie branżowego), aby w nowym roku szkolnym bez problemu komunikować się z nauczycielami, uczniami, sąsiadami…

Miesiące wakacyjne, to też moment, gdy uczniowie szukają mieszkania i załatwiają niezbędne formalności (numer podatkowy, kasa chorych, konto w banku itd.).

Jak widzisz czasu na przygotowanie się wcale nie ma tak wiele.

Przykładowy harmonogram programu możesz sprawdzić tu: HARMONOGRAM PROGRAMU 2019-2020

 

JAK WYGLĄDA UMOWA O KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W NIEMCZECH?

Wzór umowy o kształcenie zawodowe (duale Ausbildung) znajdziesz pod tym linkiem: klik.

 

ILE KOSZTUJE UDZIAŁ W PROGRAMIE?

Samo przystąpienie do programu „Główka pracuje” jest bezpłatne, ale od momentu rozpoczęcia współpracy wiąże się z kosztami: 

 1. Koszty ponoszone przez ucznia przed podpisaniem umowy z pracodawcą to dojazdy na rozmowy rekrutacyjne w Niemczech.
 2. Koszty ucznia po podpisaniu umowy z pracodawcą to:
  pełne koszty utrzymania (kaucja za mieszkanie, czynsz i opłaty za mieszkanie/internat, wyposażenie mieszkania itp.)
  wyżywienie
  dojazd do szkoły zawodowej
  ubranie robocze
  zakup podręczników (częściowo).

 

CZY JESTEŚCIE AGENCJĄ PRACY?

Nie. „Główka pracuje” to program edukacyjny niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku. Dla wygody kandydatów Urząd zdecydował się otworzyć dodatkowo biuro programu w Szczecinie.

 

INNE PYTANIA?

Jeśli macie inne pytania dotyczące naszego programu – zachęcamy do sprawdzenia zakładki „Baza wiedzy”, gdzie szczegółowo opisujemy program

Zawsze można się też z nami skontaktować:
mailowo: kamila@expr.pl lub telefonicznie: 91 829 76 94 (od 10.00 – 16.00)*

*obecnie ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa najlepszą drogą kontaktu jest mail kamila@expr.pl lub zostawienie wiadomości na naszym Facebooku.

 

KLIKNIJ, aby się zapisać i otrzymać kalendarz